مجله ارس دیجیتال

معرفی انواع آنتن تلویزیون

آنتن تلویزیون یکی از ابزار های بسیار کاربردی است که باید هر خانه آن را داشته باشد، زیرا پای کیفیت و تماشای سریال های مورد علاقه شما در میان است، از این رو ما در این مطلب به معرفی انواع آنتن تلویزیون و آشنایی با نکته های بسیار کاربردی برای خرید این محصولات پرداخته ایم.

آنتن تلویزیون چیست؟

همان طور که می دانید، امواج تلویزیونی در قالب صدا و نور روی آنتن فرستاده می شوند، این امواج با طول موج های مختلف در اطراف شما در حال حرکت هستند، تلویزیون نمی تواند این امواج را همان گونه که فرستاده می شوند، دریافت کند، و به وسیله ای به نام آنتن تلویزیون دارد، آنتن تلویزیون این امواج را دریافت کرده و به صورتی که تلویزیون قادر به دریافت آن باشد، در اختیار تلویزیون قرار می دهد.

نکات مهم هنگام خرید آنتن تلویزیون

  • قیمت آنتن: شما با توجه به میزان بودجه خود می توانید انتن مورد نظر خود را خریداری نمایید. قبل از هر کاری مقدار بودجه برای خرید آنتن را مشخص کنید، بعد از تعیین مقدار بودجه خود به خود محصولاتی که در محدوده قیمتی شما قرار ندارند حذف می شوند.
  • نوع آنتن: همان طور که در قسمت های قبل توضیح داده شد آنتن تلویزیون انواع مختلفی دارد از هوایی گرفته تا سرخود، رومیزی، میله ای و گردان که در بالا هر کدام به صورت کامل توضیح داده شد و شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب کنید.
  • قدرت گیرندگی: معمولا قدرت گیرندگی آنتن ها بر روی آن ها نوشته می شود و شما می توانید با توجه به قدرت سیگنالی که در محل مورد نظر شما قرار دارد، آنتن مورد نظر خود را خریداری کنید. اگر شما به مرکز ارسال نزدیک هستید، با انتن های معمولی هم می توانید تمامی شبکه های رادیویی و تلویزیونی را دریافت نمایید. در غیر این صورت نیاز به یک آنتن با گیرندگی قوی خواهید داشت.
  • نوع دریافت: شبکه های تلویزیونی و رادیویی به دو صورت آنالوگ و دیجیتال فرستاده می شوند، اگر دستگاه شما دیجیتال است می توانید با یک آنتن مخصوص گیرنده دیجیتال به خوبی تمام شبکه ها را دریافت نمایید اما اگر تلویزیون شما آنالوگ است نیاز به یک آنتن با گیرندگی قوی خواهید داشت.
  • نوع باند: شبکه های تلویزیونی بر روی سه نوع باند فرستاده می شوند، باند UHF ، باند، VHF و باند VL که شما برای دریافت هر یک از این باند ها نیاز به نوع خاصی از آنتن دارید البته این موضوع فقط برای تلویزیون های آنالوگ کارایی دارد.
  • برند انتن: همیشه به دنبال اجناس برند بروید، این اجناس از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند، همچنین دارای گارانتی نیز هستند. یک آنتن بی کیفیت ممکن است به دستگاه شما آسیب جدی وارد نماید.
  • گارانتی: برندهایی را انتخاب کنید، که دارای ضمانت نامه هستند، هیچ گاه شرکتی محصول بی کیفیت را گارانتی نمی کند، زیرا هزینه های سنگینی برای شرکت خواهد داشت. پس داشتن ضمانت می تواند دلیل بر کیفیت بالای یک کالا باشد.

با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید آنتن تلویزیون مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

انواع آنتن تلویزیون :


 از نکاتی که باید هنگام خرید آنتن تلویزیون به آن دقت فرمایید، نوع آنتن است. نوع آنتن بستگی به محل زندگی شما دارد، اینکه چقدر به مرکز فرستنده نزدیک هستید. اگر در طبقه همکف یک ساختمان یا در خانه ویلایی زندگی ‌می‌کنید، برای داشتن سیگنال بهتر و عملکرد عالی، بهتر است از آنتن هوایی استفاده کنید. از طرف دیگر اگر در طبقه آخر یک ساختمان زندگی می‌کنید، بهتر است از یک آنتن رومیزی دیجیتال با گیرندگی قوی استفاده کنید.

  • آنتن هوایی: 
   این نوع آنتن را باید در یک نقطه مرتفع مانند پشت بام نصب کرد، این آنتن ها معمولا از تلویزیون شما مقداری فاصله دارند، و برای وصل کردن آن به سیم آنتن احتیاج دارید. این نوع از آنتن برای دریافت شبکه های آنالوگ که نیاز به انتن قوی دارند استفاده می شود.
  • آنتن سرخود: 
   این نوع آنتن بیشتر در تلویزیون های قدیمی به چشم می خورد، دارای دو میله تاشو هستند که با یک پایه بر روی تلویزیون نصب می شود. این انتن ها امروزه منسوخ شده اند و مورد استفاده قرار نمی گیرند.
  • آنتن رومیزی: 
   این نوع از آنتن بیشتر برای تلویزیون‌های دیجیتالی و گیرنده های دیجیتالی به کار می روند، این نوع آنتن ها با توجه به فاصله شما تا مرکز ارسال امواج با قدرت های مختلفی ساخته می شوند، که مدل های یو اس بی دار ان ها مناسب کسانی است که از مرکز ارسال فاصله زیادی دارند. اگر فاصله شما تا مرکز ارسال کم است آنتن های رومیزی ساده هم جواب می دهد.
  • آنتن میله ای: 
   در واقع نوعی از انتن های هوایی محسوب می شوند، که از یک میله و پایه برای نصب بر پشت بام طراحی شده اند. این آنتن ها فاقد تقویت کننده الکترونیکی هستند و برای کسانی که نزدیک مرکز ارسال هستند، مناسب می باشند.
  • آنتن هوایی برقی: 
   این آنتن ها نوعی از انتن هوایی به شمار می روند، این نوع دارای یک قسمت الکترونیکی برای تقویت امواج هستند و دارای یک موتور الکتریکی برای چرخش هستند و شما برای تنظیم این انتن ها دیگر نیاز نیست که به پشت بام بروید. برای قسمت های بیرون شهر که از مرکز ارسال فاصله زیادی دارند مناسب می باشند.

    

مراحل روش نصب و تنظیم آنتن :

  • شما ابتدا باید یک آنتن گیرنده دیجیتال خریداری نمایید، سپس در قسمت مورد نظر قرار دهید.
  • تلویزیون را روشن کرده و به قسمت تنظیمات برویدکه در تلویزیون های مختلف متفاوت است.
  • سپس یک فرکانس را که به صورت پیش فرض روی تلویزیون وجود دارد قرار دهید.
  • در قسمت پایین صفحه یک نمودار خطی که کیفیت سیگنال دریافتی را نمایش می دهد، ظاهر می شود.
  • موقعیت آنتن را مدام تغییر دهید تا زمانی که بیشترین مقدار عددی را در نمودار سیگنال نمایش دهد.           
  • در این شرایط می توانید آنتن را در موقعیت مشخص محکم کنید.
  • حال می توانید شبکه های مورد نظر خود را جستجو و دریافت نمایید.
  • شما می‌توانید با توجه به نزدیکی به مرکز فرستنده و قدرت سیگنال محل مورد نظرتان، آنتن مورد نیاز خود را خریداری کنید.
  • اگر به مرکز فرستنده نزدیک هستید، با یک آنتن هوایی ساده می‌توانید تمام شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی را دریافت کنید.
  • در صورتی که در جایی زندگی می‌کنید که سیگنال‌ها ضعیف هستند، بهتر است از آنتن‌هایی با گیرنده‌های قوی استفاده کنید.

سخن آخر

تشخیص اینکه کدام آنتن با قطعیت کار می‌کند، تقریبا غیر ممکن است. در بعضی مناطق و شهرها وجود ساختمان‌های بلند، درخت‌هایی با شاخ و برگ‌های زیاد و یا حتی نامناسب بودن شرایط جوی مثل فصل زمستان باعث می‌شود تا گاهی اوقات سیگنال‌دهی آنتن تلویزیون ضعیف باشد. در چنین شرایطی فقط کمی صبور باشید و حالت آنتن خود را کمی به یک طرف و یا بالا و پایین تغییر دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *