بازیابی اطلاعات پاک شده هارد

بازیابی اطلاعات پاک شده هارد

امروزه با سرعت بالای تولید و انتشار اطلاعات، عکس‌ها و محتوای دیجیتال، احتمال حذف ناخواسته آن‌ها بالاتر از قبل رفته است. در موارد متعددی، این اطلاعات حاوی مطالب مهمی بوده و برای کاربران اهمیت زیادی دارند. از همین رو، نرم افزارهایی توسعه یافتند که وظیفه آن‌ها بازیابی اطلاعات حذف شده هستند؛ این‌گونه نرم افزارها با جستجوی داده‌های قدیمی بر روی هارد تا حد مطلوبی قادرند اطلاعات مربوط به روزها یا حتی سال‌ها گذشته را مجدداً بازخوانی نموده و آن‌ها را قابل دسترسی نمایند. در این مطلب سعی داریم تا با این فرآیند کمی بیشتر آشنا شویم.

حذف شدن ناگهانی فایل از روی هارد دیسک علل مختلفی دارد. شایع‌ترین آن حذف ناخواسته و تصادفی توسط کاربر است اما در موارد بسیاری آسیب‌های فیزیکی و الکترونیکی می‌توانند باعث حذف شدن اطلاعات از روی دیسک سخت شوند. دیگر دلایل، شامل ضربه خوردن هاردهای داخلی (Internal) که بسیار حساس هستند، تغییرات جریان الکتریکی ورودی، پدیده‌ی Bad Sector و پایان یافتن عمر دیسک می‌شود.

اطلاعات روی هارد چگونه پس از حذف قابل بازیابی هستند؟

دیسک سخت در واقع یک سطح مغناطیسی چند لایه است که اطلاعات مختلف در قسمت‌های کوچکی از این لایه‌ها ذخیره می‌شوند که آن‌ها را بلوک یا Sector می‌نامند. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، چیزی به نام «حذف دائمی» وجود ندارد، در واقع وقتی یک فایلی را از روی سیستم خود حذف می‌کنید، تنها به هارد دستور می‌دهید تا بر روی آن قسمت (Sector) اطلاعات جدیدی را بنویسد و داده‌های قدیمی به لایه‌های پایین‌تر منتقل می‌شوند. لذا اگر از هارد بخواهید که فایلی را از لایه‌های پایینی برایتان بخواند، بسته به شرایط مختلفی، این کار را برایتان انجام می‌دهد؛ پدیده‌ای که به نام «Recovery» یا «بازیابی اطلاعات از دست رفته» نام دارد.

آموزش بازیابی فایل های پاک شده بدون نیاز به نرم افزار

فعال کردن قابلیت Previous Version

در ابتدا شما برای بازیابی نسخه های قبلی یک فایل و پوشه باید قابلیت Previous Version داریوها سیستم خود را فعال کنید زیرا این قابلیت در ویندوز ۷ به طور پیش فرض فقط بر روی درایو C فعال است و شما در ابتدا فقط میتوانید به نسخه های قبلی فایل و پوشه این درایو دسترسی پیدا کنید،برای فعال نمودن قابلیت Previous Version بقیه داریو های سیستم مسیر زیر را دنبال کنید:

Control Panel > System and Security > System

سپس در پنجره ظاهر شده در سمت چپ بر روی گزینه System protection کلیک کنید.

در تب System protection و در قسمت protection setting درایو مورد نظر خود را برای فعال کردن این قابلیت انتخاب و بر روی دکمه Configure کلیک کنید.

در این پنجره شما با انتخاب گزینه اول “Restore system settings and previous version of files” میتوانید علاوه بر فعال کردن قابلیت Previous Version برای یک فایل،قابلیت Restore (بازیابی) نمودن تنظیمات این درایو را توسط System Restore ویندوز نیز فعال کنید،وبا گزینه دوم “Only restore the previous version of files” فقط قابلیت Previous Version برای یک فایل را فعال میکنید.(گزینه سوم برای غیر فعال کردن این تظیمات میباشد)

یکی از دو گزینه اول را به دلخواه انتخاب کنید و سپس از قسمت Disk Space Usage یک مقدار دلخواه از هارد درایو خود را برای این قابلیت اختصاص دهید(هر چقدر فضای بیشتری اختصاص دهید مدت زمان نگهداری ورژن های قبلی فایل و پوشه بر روی ویندوز بیشتر میشود).

در نهایت پس از انجام تنظیمات پنجره را OK کنید و سپس در صورت نیاز این تنظیمات برای داریو دیگر سیستم که میخواهید این ویژگی را داشته باشد فعال کنید.

استفاده از قابلیت Previous Version

حال برای استفاده از قابلیت previous version کافیست بر روی فایل یا پوشه مورد نظر کلیک راست و گزینه Restore previous version را انتخاب کنید.

در پنجره ظاهر شده شما میتوانید نسخه قبلی یک فایل و پوشه دور طول هفته،ماه و یا سال گذشته مشاهده کنید،حالا شما میتوانید براحتی نسخه مورد نظر خود را انتخاب و سپس از طریق گزینه های Open،Copy و یا Restore آنرا باز،کپی و یا بازیابی کنید.

 معرفی چند نرم افزار معروف این زمینه:

1. R-Studio Network Edition
2. TestDisk + PhotoRec
3. EaseUS Data Recovery
4. Runtime GetDataBack
5. Piriform Recuva

بازیابی اطلاعات پاک شده هارد

دیدگاه‌ها ۰

*
*

1 + شانزده =