دیجیتال مارکت ارس
 

آموزش رجیستر کردن گوشی های موبایل در سامانه همتا

آموزش رجیستر کردن گوشی های موبایل در سامانه همتا

برای خرید گوشی های رجیستر شده از دیجیتال مارکت ارس اینجا کلیک کنید.

طرح رجیستری چیست و چه اهمیتی دارد؟

طبق آخرین آمار، سالیانه حدود ۱۰ میلیون گوشی موبایل به صورت غیرقانونی و قاچاقی وارد کشور می شود. این یعنی تقریبا در طول یک سال، دو هزار میلیارد تومان هزینه برای کالای قاچاقی می شود که نظارت درستی روی آن‌ها نیست.

با طرح رجیستری و ثبت قانونی گوشی های موبایل‌ در کشور، جلوی ورود کالای قاچاق را گرفته و برای این وضع نابسامان چارچوبی تازه تعیین کنند. طرح رجیستری به غیر از داشتن این مزیت، می تواند جلوی ورود موبایل های متفرقه ای که از هیچ فیلتری من جمله SAR (نرخ مخصوص جذب تلفن همراه) عبور نکرده اند را نیز به کشور بگیرد.

آیا رجیستر کردن گوشی مسافرت الزامی است؟

بله! اگر شما در سفری که به خارج از کشور داشته‌اید حتی یک گوشی را وارد ایران کنید که مشمول طرح رجیستری باشد، می‌بایست آن را به گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارش داده و ضمن پرداخت حق گمرک گوشی آن را در طرح رجیستری ثبت نمایید. در غیر این صورت گوشی با سیم کارت های داخل کشور قابل استفاده نخواهد بود. البته برای انجام این کار و پرداخت حق گمرک گوشی به شما 30 روز زمان داده می‌شود. پس روش های رجیستر کردن گوشی مسافرتی الزامی است.

اگر دستگاهم را رجیستر نکنم، چه می شود؟

در صورتی که گوشی یا تبلت مشمول تان در زمان طرح رجیستری خریداری شده باشد و نسبت به ثبت آن اقدام نکرده باشید، بعد از گذشت 30 روز استفاده، سیمکارت موجود در دستگاه دیگر شناخته نشده و نمی تواند به شبکه مخابراتی ایران متصل شود. این قضیه برای گوشی مسافران هم صادق بوده و این دسته از افراد تنها 30 روز می توانند بدون رسیدگی به شرایط و ضوابط گمرک از دستگاه شان استفاده کنند.

پیش نیاز برای ثبت یک گوشی در سامانه گمرک

برای این کار ابتدا نیاز است که شما IMEI گوشی خود را داشته باشید که برای گوشی‌های دو سیم کارته، دو شماره دارد اما نیاز به IMEI سیم‌کارت اول دارید.

شما به شماره گذرنامه، شماره ملی و همچنین مبدا ورودی فرد مسافر به کشور نیاز دارید که البته این مسافر، می‌تواند خود شما و یا شخص دیگری باشد.

بایستی توجه داشته باشید که از زمان ورود وی به کشور، بیشتر از یک ماه نگذشته و از سویی، پیش از این گوشی دیگری در سال جاری از این طریق توسط وی رجیستر نشده باشد.

چطور از اصالت گوشی باخبر شویم؟

۱- هر تلفن همراه یک شناسه جهانی منحصربه‌فرد به نام IMEI دارد. برای تشخیص اصالت گوشی هنگام خرید باید کد IMEI دستگاه را با جعبه‌ی آن مطابقت دهید تا مطمئن شوید گوشی خریداری‌شده دزدی یا رِفرِش‌شده نیست. (منظور از گوشی رفرش‌شده این است که دستگاه تعمیری و با قطعات دیگر سرهم شده باشد.)

برای پیدا کردن IMEI گوشی می‌توانید *#۰۶# را شماره‌گیری کنید. به محض تماس یک کد ۱۵ یا ۱۷ رقمی به شما نشان داده می‌شود. این شماره باید با کد جعبه دستگاه خریداری شده مطابقت داشته باشد. درنظر داشته باشید گوشی‌های دو سیم‌کارت دو شناسه IMEI دارند. هم‌چنین در بعضی از گوشی‌ها، پشت بدنه یا پشت باتری گوشی هم شماره IMEI نوشته شده است.

۲- پس از آن که مطمئن شدید کدهای IMEI جعبه با دستگاه هم‌خوانی دارد، می‌توانید وضعیت قانونی خود دستگاه را در سامانه رجیستری همتا چک کنید. برای استعلام قانونی یا غیرقانونی بودن دستگاه دو راه دارید:
نخست آن که *۷۷۷۷# را شماره‌گیری کنید. با شماره‌گیری یک منو برایتان نشان داده می‌شود که باید گزینه استعلام را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه باید منتظر پاسخ همتا مبنی بر قانونی یا غیرقانونی نبودن گوشی باشید. راه دوم بسیار سریع‌تر جواب می‌دهد. برای انجام آن باید به سایت همتا مراجعه کنید. در بخش استعلام اصالت شناسه IMEI را وارد کنید. به محض ورود شماره می‌توانید متوجه قانونی یا غیرقانونی بودن گوشی شوید.

آموزش رجیستری گوشی با استفاده از وب‌سایت

وارد سایت سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی (همتا) شوید.

شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و بر روی ادامه کنید.

کد ارسال شده توسط پیامک را به همراه کد تصویر امنیتی وارد کرده و بر روی ورود کلیک کنید.

با وارد شدن به صفحه جدید، از نوار سمت راست، بر روی فعال سازی تلفن همراه کلیک کنید.

شماره تلفن همراه، شناسه IMEI دستگاه و کد فعالسازی را وارد نمایید.

در آخر بر روی فعالسازی کلیک کرده و تغییرات را اعمال کنید.

کد USSD

راحت ترین روش ممکن برای رجیستر کردن موبایل، استفاده از کد USSD است. چرا که این کد در هر زمان و مکانی قابل دسترسی است و کاربر حین استفاده از آن نیازمند داشتن اینترنت نیست.

برای شروع ابتدا #۷۷۷* را شماره گیری کنید تا کد دستوری سامانه به اجرا درآید. سپس عدد مربوط به فعال سازی را وارد کرده و کلید Send را بفشارید. در پنجره بعدی، شناسه ۱۵ رقمی IMEI موبایل خریداری شده را وارد کنید و با فشردن دوباره کلید Send پا به مرحله بعد بگذارید.

حالا شماره تلفن همراه خود را در پنجره بعدی وارد کنید. در نهایت کد فعال سازی را در مرحله بعدی درج کنید و برای آخرین بار Send را لمس کنید. با به پایان رسیدن این مراحل کار تقریبا تمام است و فقط کافیست عدد ۱ را در صفحه بعدی وارد کنید تا موبایل تان در سامانه همتا به ثبت برسد. این موضوع به صورتی پیامکی به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

اپلیکیشن سامانه همتا

در کنار کد USSD، سامانه همتا یک اپلیکیشن خوب و کاربردی هم دارد که اگر کار کردن با اپلیکیشن ها را به هر چیز دیگری ترجیح می دهید، می توانید از آن استفاده کنید. کار کردن با این اپ نیز بسیار آسان است و اگر مراحل را بر اساس توضیحات موجود در اپ دنبال کنید مشکلی نخواهید داشت.

برای شروع گزینه «فعال سازی تلفن همراه» را بفشارید. سپس به ترتیب شماره تلفن همراه، IMEI دستگاه و همچنین کد فعال سازی خود را در پنجره اپ درج کنید و کلید «فعال سازی» را بفشارید.

برای دریافت اپلیکیشن های آی او اس و اندروید سامانه همتا می توانید به این آدرس مراجعه کنید.

رجیستر کردن گوشی مسافرتی در دفاتر گمرکی

شما می‌توانید ضمن مراجعه به دفاتر گمرکی و اظهار گزارش وارد کردن گوشی به داخل کشور و پرداخت هزینه گمرکی آن، گوشی را ثبت نمایید. لازم به اشاره است که دفاتر گمرک در فرودگاه و پایانه های مرزی وجود دارند، بنابراین شما حتی می‌توانید در بدو ورود خود به داخل خاک کشور این کار را انجام دهید. پس از مراجعه به دفاتر گمرکی از شما خواسته می‌شود تا مشخصات تلفن همراه خود را ارائه کرده و هزینه گمرکی آن را پرداخت نمایید. سپس یک مجوز در اختیارتان قرار داده می‌شود.

شما باید مجوز ارائه شده را تا پایان مراحل ثبت و رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا به همراه داشته باشید. چند روز بعد از اینکه عوارض گمرکی گوشی را ارائه کردید، می‌توانید ضمن مراجعه به سامانه همتا فعال سازی گوشی را انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با نحوه فعال سازی گوشی در سامانه همتا (طرح رجیستری موبایل) به مطالعه مقاله “آموزش روش های فعال سازی گوشی در سامانه همتا (طرح رجیستری)” بپردازید.

رجیستر کردن گوشی مسافرتی از طریق سایت گمرک

اگر تمایلی مبنی بر مراجعه حضور به دفاتر گمرکی ندارید یا برایتان مقدور نیست که در بدو ورود به خاک ایران هزینه گمرک گوشی را پرداخت نمایید، می‌توانید این کار را کمی به عقب بیندازید چون به شما 30 روز مهلت برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی داده می‌شود و انجام این کار از طریق سایت گمرک هم امکانپذیر است. بدین منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا با کلیک بر روی این قسمت به صفحه ثبت گوشی های موبایل مسافرتی در سایت سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید. مشاهده خواهید کرد که از شما خواسته می‌شود کد IMEI گوشی مورد نظرتان را وارد کنید. برای دریافت کد IMEI گوشی کافیست که به دایلر آن مراجعه کرده و کد *#06# را شماره گیری کنید. بنابراین کد IMEI گوشی را در فیلد وارد کنید و بعد از ارائه کد امنیتی بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود تا مشخصات و مدل گوشی خود را مشخص کنید. در نظر داشته باشید که هزینه پرداختی به ازای مدل های مختلف گوشی های هوشمند متفاوت خواهد بود و شما موظف هستید که مدل گوشی خود را به طور صحیح انتخاب کنید، در غیر این صورت سایت سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی بر عهده نخواهد داشت.

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود تا شماره سیم کارت و برخی دیگر از مشخصات خود نظیر شماره ملی، گذرنامه و غیره را وارد کنید. در نظر داشته باشید که شماره سیم کارتی که در این مرحله وارد می‌شود حتما باید به نام شخصی باشد که کد ملی و اطلاعات وی را وارد کرده‌اید، در غیر این صورت سیستم با خطا مواجه شده و اجازه ورود به مرحله بعد از به شما نمی‌دهد.

بعد از وارد کردن شماره تماس و سایر اطلاعات شما، یک کد امنیتی از طریق پیامک به شماره‌ تماسی که وارد کرده بودید ارسال می‌شود. این کد را وارد فیلد خواسته شده کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک نمایید.

مشاهده خواهید کرد که هزینه مورد نظر برای ثبت یا رجیستر کردن گوشی مسافرتی (طرح رجیستری) نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی گزینه “پرداخت” می‌توانید به صفحه پرداخت هزینه مراجعه کرده و حق گمرک را پرداخت کنید. در نظر داشته باشید که هزینه گمرکی دریافتی با توجه به مدل و نوع گوشی مسافرتی که وارد کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

برای خرید گوشی های رجیستر شده از دیجیتال مارکت ارس اینجا کلیک کنید.

#رجیستر_گوشی #رجیستر_کردن_گوشی #همتا #رجیستری_گوشی #رجیستر_گمرک #هزینه رجیستر گوشی #رجیستر گوشی مسافرتی #سایت رجیستر گوشی #چگونه گوشی را رجیستر کنیم #گوشی رجیستر نشده #نحوه رجیستر گوشی #سامانه همتا رجیستر #رجیستر چیست #سامانه همتا #رجیستر گوشی گمرک #hamta #از کجا بفهمیم گوشی رجیستر شده #چگونه بفهمیم گوشی رجیستر شده #هزینه رجیستر گوشی اپل #رجیستر گوشی مسافرتی #

دیدگاه‌ها ۰

*
*

چهار × 1 =